Gorzów Jazz Celebrations Mała akademia Jazzu
Gorzów Jazz Celebrations Mała akademia Jazzu
19 01 2018
GORZÓW JAZZ CELEBRATIONS AT JAZZ CLUB POD FILARAMI - Nitai Herskovits, 19.01.2018, godz. 19:30
Nitai Hershkovits - fortepian

Pianista i kompozytor Nitai Hershkovits jest charyzmatycznym wykonawcą z niezwykle mocnym brzmieniem i wizją muzyczną. Jego dynamiczna gra przekracza granice i gatunki, ukazując pełne spektrum głębokich emocji i kontrastów. Repertuar solistyczny Nitaia Hershkovitsa składa się głównie z oryginalnych kompozycji napisanych specjalnie na fortepian, z dużym marginesem na interpretację.
Urodzony w Izraelu (matka Marokanka i polski ojciec) Nitai w wieku dwunastu lat rozpoczął grę na klarnecie, a w wieku 15 lat odkrył swoją miłość do fortepianu. W tym czasie po raz pierwszy zetknął się z muzyką gigantów jazzowych, takich jak Wynton Kelly i Sonny Clark.
W wieku siedemnastu lat przeniósł się do Tel Awiwu, aby połączyć klasyczną szkołę z lekcjami gry na fortepianie pod kierunkiem wychowawców jazzowych Amita Golana i Yuvala Cohena. Wkrótce zainteresował się bogatą różnorodnością muzyki klasycznej i jazzowej.
Nitai od dwóch lat studiuje muzykę klasyczną i teorię u znanego kompozytora izraelskiego dr Menahema Weisenberga oraz twórców muzyki klasycznej Shoshany Cohena i Amira Pedorovitsa. W latach 2004-2010 czterokrotnie otrzymywał najwyższe stypendium przyznane przez Israel-American Music Foundation (AICF). Kolejnym osiągnięciem była prestiżowe stypendium Chase Scholarship w 2009 r. sponsorujące studia licencjackie w Akademii Muzycznej w Jerusalem Rubin Academy of Music.
Nitai występował w wielu najsłynniejszych salach i festiwalach na całym świecie. Village Vanguard, Salle Pleyel, Vienna Konzerthaus, l’Olympia, Alter Oper, North Sea Jazz Festival, Antibes Jazz Festival, Jazz à Vienne, Montreux Jazz Festival, Barbican Center i Tonhalle, to tylko niektóre z nich.
W 2011 roku dołączył do grupy basisty Avishai Cohena, znanego z długoletniej współpracy z Chickiem Coreą oraz ze swojej własnej udanej światowej kariery. W ramach Trio Cohena oraz innych projektów symfonicznych nagrali trzy albumy: A Duet - Duende (EMI/Blue Note, 2012), A chamber music project Almah (EMI/Parlaphone, 2014) i album nagrany w trio - From Darkness (Razdaz  Records, 2015). 
W 2016 roku Nitai przeprowadził się do Nowego Jorku i koncertuje i nagrywa ze znaczącymi artystami, takimi jak m.in.: Malmo Symphonic Orchestra, Stuttgarter Kammerorchester, Robert Sadin, Theo Bleckmann, Matt Penman, Mark Turner, Marcus Gilmore, Charles Altura, Joel Frahm, Ben Monder, Jorge Rossy, Gilad Hekselman, Mndsgn (Ringo). Jest członkiem zespołów saksofonisty Odeda Tzura i perkusisty Ari Hoeniga.
W lutym 2016 ukazał się debiutancki album I Asked You A Question (Raw Tapes). Płyta, współprodukowana przez Rejoicer, Nitai na wokalu, fortepianie i syntezatorach. W dwóch utworach dołączają wokalistka z Los Angeles Georgia Anne Muldrow i słynny gitarzysta jazzowy Kurt Rosenwinkel (odpowiednio „Satellite Dish” i „My Turn”). Odkrywając sferę analogowych urządzeń elektronicznych, ampli i beatów, I Asked You A Question jest eklektyczną, ale autentyczną próbą mieszania improwizowanych pomysłów i muzyki komponowanej.
Na początku 2018 roku ukaże się oczekiwany nowy albumem Nitaia, zawierający krótkie utwory napisane specjalnie na fortepian solo.

Tekst: Marek Demidowicz
virtualnetia.com | tworzenie stron www | pozycjonowanie