Polecamy!!!

https://www.facebook.com/events/793246742646642/?

„On jest geniuszem i żywym dowodem na to, że blues pochodzi z Mali”, mówi Taj Mahal o swoim koledze Bassekou Kouyate. W jego twórczości wiele jest odwołań do bluesa, które leżą w starożytnym instrumencie ngoni, będącym rodzajem tradycyjnej, zachodnioafrykańskiej lutni o trzech strunach i długiej szyjce w kształcie włóczni, powszechnie uważanej za afrykańskiego przodka banjo i przez stulecia używanym jako jeden z drugorzędnych instrumentów orkiestrowych i urządzenie ceremonialne.Bassekou Kouyate jako wielka gwiazda nowej generacji muzyki afrykańskiej i niekwestionowany mistrz ngoni sprawił, że instrument ten stał się powszechnie znany.

Bassekou Kouyate jako wielka gwiazda nowej generacji muzyki afrykańskiej i niekwestionowany mistrz ngoni sprawił, że instrument ten stał się powszechnie znany. Jego muzyka to kombinacja wirtuozowskiego stylu gry i licznych innowacji, które dodał do tradycyjnego instrumentu – zwiększając liczbę strun, rozwijając nowe techniki gry i przeciwstawiając się tradycji przy jednoczesnym czerpaniu z niej i eksperymentowaniu z efektami dźwiękowymi, takimi jak pedał wah-wah, Bassekou wysunął instrument na pierwszy plan muzyczny, czyniąc z niego ważny element w wielu współczesnych malijskich zespołach.

W rękach Bassekou ten pozornie ograniczony instrument rozwinął się, aby pomieścić szerszy zakres melodyki i zyskać wszechstronność, obejmującą zachodnie style, takie jak jazz, blues i rock and roll, tym samym potwierdzając status Bassekou Kouyate jako twórcy elektrycznego ngoni, wirtuoza i wizjonera.