Laureat nagrody Grammy

Bilety, cena: 90 zł, szkolny studencki 30 zł

Rezerwacja na bilet@jazzfilary.pl

Przy rezerwacji prosimy podać nr telefonu do kontaktu.

Rezerwacja ważna do godz. 19:45 w dniu koncertu.

______________________________________________________

Jim Snidero – (as) alto saxophone (USA)

Bruno Montrone – (p) piano (Italy)

Doug Weiss – (b) bass (USA)

Chris Smith – (dr) drums (USA)

Zdobywca nagrody Grammy, saksofonista altowy, kompozytor i autor książek,  Jim Snidero, utrzymuje to, co w jazzie jest równie unikatowe jak i przyciągające. Okrzyknięty, „wirtuozem saksofonu altowego” (Downbeat), który posiada „zdumiewające” umiejętnościami improwizacji (The Guardian),  zgromadził już na swoim koncie ponad 12 milionów odtworzeń na platformie Spotify oraz  Apple Music prezentując tym samym akustyczny jazz najwyższego kalibru. Jego ceniony dorobek zawiera wiele nagrań,  w tym, wydany w 2021 roku, album Live at the Deer Head Inn (Savant),który otrzymał 5 gwiazdek w kategorii arcydzieła, w prestiżowym magazynie Downbeat.

Dorastając w Camp Springs, Maryland, na obrzeżach Waszyngtonu DC, Snidero już jako nastolatek zakochuje się w muzyce jazzowej, ucząc się u takich  gigantów jazzu jak Phil Woods czy David Liebman. Następnie studiuje na Uniwersytecie Północnego Teksasu, tam zostaje członkiem słynnego zespołu One O’Clock Lab Band. Następnie, w wieku 23 lat przyjeżdża do Nowego Jorku i w roku 1981 po raz pierwszy pojawia się na radarze jazzu jako członek zespołu Brother McDuff’s Band. W tym czasie  nagrywa dwie płyty, które zostają okrzyknięte jazzowym fenomenem. Gra w zespole McDuff,a zapoczątkowała serię wielu znaczących występów Snidera. Występuje on  głównie jako sideman, w takich formacjach jak, między innymi,  The Mingus Big Band, Eddie Palmieri, Toshiko Akiyoshi, Frank Wess, Sting, Frank Sinatra i Brian Lynch (nagroda Grammy) i wielu innych.

W roku 1984 Snidero, już pod własnym nazwiskiem, wydaje swoją pierwszą płytę On Time (Toshiba/EMI 1984). Nagranie tej płyty staje się impulsem  do nagrania kolejnych 25 płyt, które dzisiaj składają się na, doceniony przez fanów jazzu oraz krytyków muzycznych, dorobek Snidero. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje plyta  Blue Afternoon (Criss Cross, 1989), która zostala później uznana za jedną z najlepszych płyt jazzowych w historii The Penguin Jazz Guide: The History Of The Music In The 1001 Best Albums  oraz album Strings (Milestone, 2003/Savant 2022), który Snidero skomponował i zaaranżował na zespół smyczkowy i który również został okrzyknięty arcydziełem (San Francisco Guardian).

 Snidero  jest dzisiaj uważany za jednego z najlepszych artystów swojego gatunku. 

Od  15 lat regularnie współpracuje z prestiżową wytwórnią Highnote/Savant. Współpraca ta zaowocowała dokonaniami, które  od lat znajdują się w czołówce dokonań muzycznych według krytyków Magazynu Downbeat International Critics Poll. Do najważniejszych elementów cenionego dorobku Savanta zaliczają się między innymi krytycznie-doceniony Far Far Away z Kurtem Rosenwinkelem, Project K z Dave’m Douglasem oraz wyżej wymienione Live at the Deer Head Inn.

Warto też wspomnieć, że 1996, Jim Snidero zrewolucjonizował edukację jazzową, pisząc pierwsze trzy książki z serii Jazz Conception (Advance). Dzięki tym wydaniom Snidero ugruntował swoją pozycję nie tylko jako muzyk, ale stał się również jednym z najlepiej sprzedających się autorów książek swojego pokolenia  w historii tego gatunku. Tym samym bezcenny jest jego późniejszy wkład w takie wydania jak The Essence of the Blues (2018) oraz The Essence of Bebop (2020), uznawanych za arcydzieła w świecie edukacji jazzowej. Snidero jest wykładowcą  w The New School oraz jako uznany profesor gościnnie występuje również z wykładami  na zaproszenie Indiana University  oraz Princeton University USA.